Skarbonka dla dzieci - Specjaliści finansowi | Integralia

Skarbonka dla dzieci

pieniądze Kiedy byłam mała miałam w kolekcji zabawek niejedną skarbonkę, do której zaciekle wrzucałam drobne, jakie wpadały mi do kieszeni od babci czy cioci. Szczerze mówiąc wówczas więcej znaczyła dla mnie ilość, a nie wartość, bo o wiele fajniej było patrzeć jak robaczek zbiera dziesięć pięciogroszówek niż jedną pięciozłotówkę. Niemniej jednak dość szybko zorientowałam się, o co tak naprawdę chodzi w tych całych pieniądzach i dość skrzętnie gromadziłam je w swojej skarbonce. Z tego względu uważam, że wszystkie dzieci powinny mieć możliwość zarządzania swoimi pieniędzmi, nawet jeśli nie zawsze podejmują właściwe decyzje, ale przecież po to są rodzice, by mogli nadzorować wybór swoich dzieciaków. Warto przy tym wspomnieć, że wielu rodziców zakłada swoim dzieciom książeczki oszczędnościowe, dzięki którym już od najmłodszych lat mogą gromadzić dla nich fundusze, które później będzie można przeznaczyć chociażby na studia czy też korepetycje. Wielu rodziców takie oszczędzanie traktuje jednak jak zabezpieczenie przed nagłym pogorszeniem sytuacji finansowej.

Jeśli wydaje wam się, że pożyczanie szybkiej gotówki to intratny interes to musicie wiedzieć, iż najzwyczajniej jesteście w błędzie, bowiem takie szybkie pieniądze z reguły wiążą się z dużymi odsetkami. Kiedy jednak pilnie potrzebujemy pieniędzy bardzo często po prostu nie zwracamy uwagi na to, że później oddać będziemy musieli znacznie więcej. I wierzcie mi, odsetki wynoszące nawet pięćdziesiąt procent pożyczonej sumy wcale nie są rzadkością. Nie zmienia to jednak faktu, iż większość z nas i tak pieniądze pożyczała będzie, bo nie da się ukryć, iż w dzisiejszych czasach wielu z nas branie pożyczek traktuje jako jedno z ważniejszych źródeł gotówki. Nie zmienia to jednak faktu, że zanim pożyczymy dość dużą sumę pieniędzy powinniśmy zastanowić się, czy rzeczywiście nam się to opłaci, bowiem może okazać się, że po roku czy dwóch za pożyczone tysiąc złotych do banku będziemy musieli oddać niemal dwa tysiące. Warto wiedzieć również, iż zawsze bardziej opłacalne jest szybsze spłacanie kredytu, zatem jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zastanowić się nad tym, by zamiast na dwadzieścia cztery miesiące rozłożyć spłatę na dwanaście.

Wielu ludzi podejmuje ryzyko i rzuca rękawicę wielkim finansom pojawiając się na giełdzie. Wielu jednak traci szanse na sukces popełniając najbardziej przedszkolne błędy w inwestowaniu. Po pierwsze spółki, w którą się inwestuje nie wybiera się na oślep, albo na ładnie brzmiąca nazwę. Jeśli w ostatnich dniach spółka zyskiwała to trzeba jeszcze wiedzieć dlaczego, bo być może już jutro znajdzie się pod kreską. Informacja jest kluczem do sukcesu a wcale nie trzeba jej szukać daleko. Po drugie, zazwyczaj nie inwestuje się całych oszczędności na giełdzie, a jeśli już to nie w jedną spółkę. Spadek może być tak gwałtowny, że niewiele może udać się uratować. Rozłożenie inwestycji na dwie- trzy spółki umożliwia jeszcze kontrolę nad informacjami, na więcej nie ma co liczyć. Po trzecie, nerwowość jest największym wrogiem inwestora. Spadek ceny o grosz przy cenie aukcji, dajmy na to, pięć złotych, nie jest powodem do paniki i wyprzedania wszystkich udziałów. Do sprawdzenia informacji- owszem, być może rzeczywiście coś się stało niedobrego, a być może to po prostu normalne wahania podczas obrotu papierami wartościowymi. Jeśli sprzedamy je teraz a cena dalej podejdzie w górę? Można na tym znacznie więcej stracić. Również jeśli wartość akcji podpełznie w górę nie zawsze warto na siłę dokupować kolejne. Jeśli wiąże się to z jakąś fuzją albo inwestycją- można to rozważyć, ale kluczem do decyzji musi być informacja i analiza. Nauka giełdy wymaga cierpliwości i nawet najlepsi popełniają błędy, ale wygrywa ten, kto popełnia ich najmniej.

Popularne

  • Piszczące bramki

    Markety są ostatnio bardzo popularne i nic w tym dziwnego, bo jest w nich o połowę taniej. Należy j…

  • Główny księgowy

    Markety są ostatnio bardzo popularne i nic w tym dziwnego, bo jest w nich o połowę taniej. Należy j…

Polecamy