Przesadne oszczędzanie - Specjaliści finansowi | Integralia

Przesadne oszczędzanie

pieniądze W dzisiejszym świecie jest wiele rzeczy, o których posiadaniu marzymy, jednak nierzadko zdarza się tak, że kupowanie zaczynamy uważać za przejaw poddawania się modzie i trendom. Z tego względu wielu ludzi dąży do tego, by nie trwonić pieniędzy na trywialne cele, co niestety może okazać się dość zgubne, bowiem z oszczędzaniem mimo wszystko nie należy przesadzać. Jeśli bowiem popadniemy w manię odmawiania sobie wszystkiego, to może okazać się, że wcale nie będziemy zadowoli z efektu, jaki uzyskamy. Czasami bowiem to tabliczka czekolady, której tak sobie żałujemy, może ucieszyć nas o wiele bardziej niż kolejne zero na koncie. Czasami zastanawiam się bowiem nad tym, jaki tak naprawdę jest sens w restrykcyjnym oszczędzaniu ponad miarę, kumulowaniu wszelkich, dostępnych nam pieniędzy, kiedy tak naprawdę może nigdy nie będziemy mieli okazji, by cieszyć się z ich posiadania i wydawania. Jeśli łapiemy się na tym, że żałujemy pieniędzy na prezent dla dziecka czy wakacje z rodziną, to chyba powinniśmy nieco przystopować z oszczędzaniem

Zapewne na początku czujemy się trochę nieswojo i jest nam wstyd, kiedy zabraknie nam pieniędzy i musimy prosić rodzinę czy znajomych o pożyczkę. Zwykle bierzemy od nich nieznaczne sumy, jednak może okazać się, iż pewnego dnia będziemy potrzebowali więcej, jeżeli zatem jesteśmy świadomi tego, że nasi rodzice czy rodzeństwo mają znaczne oszczędności, być może zamiast do banku warto skierować się do nich. Pożyczone bez procentu pieniądze znacznie łatwiej będzie nam oddać, zwłaszcza gdy nie będzie nad nami ciążyła wizja terminów spłaty kolejnych rat. Jednak jeśli rodzina zdecyduje się na pożyczkę to powinniśmy mieć świadomość tego, że prędzej czy później pieniądze będziemy musieli zwrócić, zatem nie traktujmy otrzymanej gotówki jako bezzwrotnej zapomogi i jak tylko będziemy mogli pozwolić sobie na spłaty choć w najmniejszych ratach to po prostu zacznijmy to robić, żeby potem nie okazało się, że wszystko musimy szybko spłacić, bo nasza rodzina potrzebuje swoich pieniędzy. Jeśli chcemy pożyczyć pieniądze od znajomych to powinniśmy liczyć się z tym, iż będą oni chcieli zabezpieczyć się umową.

Błędy mogą zdarzyć się każdemu i na pewno nie powinny być demotywatorami. Powinny raczej zachęcać do powtórnej analizy i wprowadzenia poprawek. Te same zasady dotyczą inwestowania. Sztuka finansów jest sztuką trudną, nie każdy może się w niej jednakowo dobrze odnaleźć. Błędem jest myślenie o sobie, jako o strategicznym inwestorze. W kontekście całej gospodarki znaczenie strategiczne mają dopiero wszyscy inwestorzy razem. Sztuka inwestycji wymaga czasu, nie warto od razu z rozpędem uderzać w najwyżej dochodowe instrumenty, ponieważ zazwyczaj są one zbyt skomplikowane dla inwestycyjnego żółtodzioba. Uczenie się od instrumentów prostszych pozwala poznać pewne przydatne podstawowe zasady ekonomii w praktyce. Inwestycje są takim momentem, kiedy przyzwyczajenia szkodzą. Dotyczy to również przyzwyczajenia do określonego banku. Może jakiś inny lepiej spełniałby inwestorskie oczekiwania? Warto to sprawdzić przed rozpoczęciem inwestycji. Podobnie jak warto posłuchać rad bardziej doświadczonych inwestorów, ale i samemu przemyśleć, dlaczego radzą tak a nie inaczej. Pierwsza inwestycja i tak mimo wszystko najczęściej jest wyborem na ośleo, żeby nauczyć się zasad działania rynku. Dlatego nie powinna to być ryzykowna gra o znaczne kwoty. Nadmierna pewność siebie, brak świadomości własnej niewiedzy, inwestowanie w ciemno, ryzyko i nerwowość to najcięższe grzechy inwestora.

Popularne

  • Finanse

    Wady i zalety robienia zakupów, w hipermarketach Czy istnieją jakieś wady hipermarketów? Temat spor…

  • Ubezpieczenia

    Wady i zalety robienia zakupów, w hipermarketach Czy istnieją jakieś wady hipermarketów? Temat spor…

Polecamy