Jak oszczędzać - Specjaliści finansowi | Integralia

Jak oszczędzać

pieniądze Jak oszczędzać - to pytanie, które pewnie wielu z nas zadaje sobie tysiące razy, a odpowiedź jak na złość z nikąd się nie pojawia. Czasami warto zatem poszukać jej na własną rękę, bowiem może okazać się, że oszczędzanie wcale nie jest takie trudne, a nawet jeśli wydaje nam się, że zarabiamy zbyt mało, to nie znaczy, że nie możemy oszczędzać. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć jedną rzecz, a konkretnie fakt, iż oszczędzanie to nie tylko wkładanie pieniędzy do skarbonki, ale również, a może przede wszystkim rozsądne zarządzanie dostępną dla nas każdego miesiąca gotówką, które pozwoli nam na efektywniejsze wydawanie pieniędzy. Oczywiście nie zmienia to faktu, iż jeśli tylko mamy taką możliwość, to powinniśmy odkładać nadwyżki z budżetu, a nie wydawać je na niepotrzebne rzeczy, tylko dlatego, że możemy sobie na to pozwolić. Chciałabym przy tym dodać, że oszczędzanie wydaje się dość proste, ale nie zawsze takie jest, bowiem zwykle bardzo szybko nachodzi nas chęć na szybkie wydanie zgromadzonej gotówki.

Nie da się ukryć, iż obecnie pożyczenie pieniędzy z banku tylko teoretycznie jest sprawą prostą, bowiem może okazać się, iż sam wybór placówki, w której chcielibyśmy zaciągnąć dług jest zadaniem bardzo trudnym. Najlepiej oczywiście wybrać bank, który ma swoją siedzibę w naszym mieście, nie jest to warunek konieczny, jednak nie da się ukryć, że wówczas najłatwiej będzie nam załatwić wszelkie formalności związane z pożyczaną gotówką. Zanim zdecydujemy się na określony bank warto również przejść się po kilku tego typu placówkach i zapytać o oferty, bo może okazać się, iż konkurencja będzie mogła nam zaproponować o wiele ciekawsze rozwiązanie. Jeśli nie mamy doświadczenia w zaciąganiu pożyczek to zawsze warto zapytać o poradę rodzinę czy znajomych, bowiem może okazać się, iż oni będą w stanie polecić nam dobry bank. Jeśli chodzi o reklamy, które zalewają telewizję czy radio warto się do nich zdystansować, gdyż z reguły mają one wiele punktów dopisanych maczkiem i kiedy zaczniemy głębiej rozważać daną ofertę może okazać się, iż nie jest ona tak atrakcyjna jak się początkowo wydawało.

Na pytanie "dlaczego nie inwestujesz na giełdzie?" zdecydowana większość ankietowanych odpowiada, że nie ma na to pieniędzy. Z jakiegoś powodu w społeczeństwie funkcjonuje idiotyczne przekonanie, że giełda jest instrumentem finansowym dla milionerów. Nic bardziej błędnego. Do inwestowania potrzebne jest jedynie konto domu maklerskim (niektóre banki usługę tę oferują niemal bezpłatnie w ramach zawierania umowy o ROR) i mniej więcej trzy złote na obsługę jednej transakcji. Zgoda, że największe zyski osiągają najwięksi inwestorzy, ale zysk jest proporcjonalny do wkładu. Tymczasem na parkiet można zajrzeć mając trzydzieści złotych, pięćdziesiąt lub sto. Obsługa jednej transakcji to koszt około trzech złotych, więc za kilkadziesiąt złotych można spróbować skutecznie zarobić kilka złotych. Potem po dojściu do niejakiej wprawy, bowiem gra na giełdzie wymaga praktyki, można zainwestować np. tysiąc złotych. Fakt, że zarabianie na akcjach nie jest najprostszym sposobem pomnożenia oszczędności, ale nie jest też zarezerwowane dla najbogatszych. Wystarczy spojrzeć na spis firm z warszawskiego parkietu- wiele z nich jest głównie w posiadaniu niewielkich akcjonariuszy, natomiast Ci więksi często nawet łącznie nie dysponują pakietem większościowym. Może więc warto się przekonać do gry na giełdzie zamiast dusić pieniądze w skarpecie.

Popularne

  • Nauka ekonomi

    W sklepach wielkopowierzchniowych, ale także w butikach czy w sklepach z biżuterią w centrach handl…

  • Karty płatnicze 2

    W sklepach wielkopowierzchniowych, ale także w butikach czy w sklepach z biżuterią w centrach handl…

Polecamy