Historia - Specjaliści finansowi | Integralia

Historia

pieniądze Aby zacząć pisać o historii pieniądza trzeba najpierw przytoczyć definicję. Czym on tak w ogóle jest ? Otóż może być to materialny ale także i niematerialny środek, za który nabywamy towary lub usługi.
Co to są monety – głównie okrągły metalowy znak pieniężny
Co to jest banknot – papierowy znak pieniężny
Mówimy o niematerialnym środku ponieważ dwa tysiące lat temu nie znano go w takiej formie jak dzisiaj (banknoty czy bilony) uważano za pieniądz uważano towary konsumpcyjne takie jak żywność, narzędzia, zboże, bydło, skorupy mięczaków, paczka ryżu czy fasoli a także sól w Polsce. Ciekawostką jest, że z sąd wzięło się powiedzenie: „ Słono za to zapłacisz ‘’. Transakcje towar za towar nazywano – barter. Około 5000-700 lat p.n.e. - ciągły rozwój a następnie nieustanna wymiana towarami przyczyniły się do stworzenia pierwszych monet. Za twórców pieniędzy uważa się Fenicjan. Choć nie jest to do końca pewne. Były wytwarzane z metali takich jak – brąz, miedź, żelazo z czasem z metali szlachetnych czyli złota, srebra czy platyny. Było to bardzo duże ułatwienie. Mniejsze w przechowaniu na przykład od bydła oraz łatwiejsze do transportu. Jednakże kształty ich były różnorakie co było uciążliwe. Większe sztaby złota rozdrabniano i z czasem przyjęły kształt płaski i okrągły. Kolejnie zaczęto odbijać na nich pieczęcie oraz wizerunki króli.

Chiny - monety wprowadzi cesarz Szy-Huang-ti w 221 r. p.n.e. najciekawsze, że monety te były używane aż do 1912 r. Były okrągłe z kwadratową dziurką w środku.
Rzym w IV wieku p.n.e.
Kartagina w III wieku p.n.e.
Chiny - wyprodukowano pierwsze banknoty IX – XII w p.n.e. znali je także Mongołowi. Był o wiele wygodniejszy i przede wszystkim lżejszy. Lepszy w produkcji ale łatwiej go można było zniszczyć. Ludzie mieli różne podejście do nowej jego formy ponieważ nie miał takiego pokrycia jak złote monety. Polska – 1794 pojawienie się pierwszych banknotów zapoczątkowane przez Tadeusza Kościuszko. Kolejny raz się pojawiły za czasów Księstwa Warszawskiego. Dziś jesteśmy świadkami nadejścia nowej formy pieniądza otóż plastikowego w formie kart. Całą wypłatę, którą zarobiliśmy pracodawca przelewa nam na konto bankowo. Następnie wszystko mamy na małej plastikowej karcie zabezpieczonej hasłem – kodem PIN. Jest to dużo bezpieczniejsze bo nie ukradnie nam nikt banknotów. A kradnąc kartę nic z niej nie może wypłacić nie znając kodu PIN. Bardziej ekonomiczny w produkcji bo przecież ile zapłacimy za kawałek plastiku a ile za metalowe monety czy banknoty. Dla ludzi z tego kraju emerytura jest równoznaczna ze śmiercią. Jeżeli nie muszą i są w stanie pracować robią to jak długo się tylko da. Praca jest dla nich życiem. Myślę, że dużą przyczyną takiej postawy jest to, że emerytury tam wypłacane są naprawdę bardzo niskie. Podsumowując praca a co za nią idzie zarabianie pieniędzy pełni w życiu ogromną rolę. Człowiek nie zarabiający jest nic nie warty. Aby istnieć muszą pracować. Żona z dziećmi pozostaje w domu – nie poświęcają jej tyle czasu jak w my. Nie mam tu zamiaru oceniać czy jest dla nich mniej lub bardziej ważna od pieniędzy. Pieniądze są tu środkiem koniecznym do jej utrzymania.

Popularne

  • kredyt hipoteczny szczecin

    Jeśli nie chcesz lub nie możesz brać kredytu konsolidacyjnego to spłacaj po jednym kredycie.Zaciągn…

  • ały czas

    Jeśli nie chcesz lub nie możesz brać kredytu konsolidacyjnego to spłacaj po jednym kredycie.Zaciągn…

Polecamy