Dlaczego pracujemy - Specjaliści finansowi | Integralia

Dlaczego pracujemy

pieniądze Praca jest motorem działania współczesnego człowieka. Pracujemy coraz częściej dlatego, by mieć pieniądze na zaspokajanie własnych potrzeb i spełnianie zachcianek. Niewielu z nas ma to szczęście, by praca – poza pieniędzmi – przynosiła też satysfakcję i zadowolenie. Zresztą zacznijmy od tego, że rzadko nasza zawodowa działalność przynosi odpowiednie dochody. Nazbyt wielu z nas zmuszonych jest wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu godziwego zarobku lub dorabiać sobie do regularnej pensji. Polski pracownik – nawet najlepszy – nadal nie ma odwagi walczyć z przełożonymi o wyższe zarobki. Takie rozmowy nie są mile widziane i zwykle jasno daje się pracownikom do zrozumienia, że w ogóle nie powinny mieć miejsca. Często więc, zdając sobie sprawę z takiego stanu rzeczy, o wyborze zawodu zaczynamy myśleć dużo wcześniej. Współczesna młodzież coraz wcześniej ma już wyraźnie sprecyzowane plany odnośnie swojej zawodowej przyszłości. Młodzi wybierają zawody, które wykonywać się opłaca. Doskonale zatem orientują się we współczesnych realiach, zdając sobie sprawę z tego, że praca za godziwe wynagrodzenie jest podstawą ich przyszłości.

Praca w kraju czy zagranicą
Jeszcze do niedawna praca poza granicami naszego kraju postrzegana była za niezwykle atrakcyjną. Dziś wiadomo już powszechnie, że nie jest ani łatwiejsza ani przyjemniejsza niż ta w kraju. Jest jednak podstawowa różnica – wynagrodzenie. Za tę samą pracę za granicą można zarobić wielokrotnie więcej niż w kraju. Mimo, iż sytuacja na rynku pracy znacznie się już dla Polaków zmieniła – i to nie na lepsze – nadal jest bardziej opłacalna. Dodatkowym atutem pracy za granicą – szczególnie dla młodych ludzi – jest rozwijanie językowych umiejętności i nabywanie doświadczenia w międzynarodowych firmach, na co w Polsce nie zawsze mają szansę. Nawet osoby pracujące za granicą fizycznie stać na stosunkowo wysoki poziom życia i przede wszystkim na czynienie oszczędności. Jak dowodzą badania i sondaże niewielu Polaków, mieszkających i pracujących w kraju, posiada jakiekolwiek oszczędności. Zdecydowana większość wydaje na bieżąco wszystkie zarobione w danym miesiącu dochody. Czynnik finansowy nadal przemawia zatem na korzyść pracy za granicą, pozbawiając Polskę naprawdę dobrych fachowców.

Jak są postrzegani polscy pracownicy
Polak za granicą uchodzi za niezwykle cennego pracownika. Jesteśmy postrzegani jako naród pracowity, rzetelny, uczciwy i sumienny. Dziwne, że pracownicy, którzy nie mogli zagrzać miejsca w żadnej firmie krajowej, na obczyźnie przechodzą swoistą metamorfozę. Sumienność polskiego pracownika w krajowej firmie pozostawia wiele do życzenia. Jedną z największych wad Polaków jako pracowników jest pewna przypadłość. Otóż jak dowodzą sondaże nagminnie dopuszczamy się w pracy kradzieży. Co dziwne przywłaszczamy sobie często przedmioty, które wcale nie są nam potrzebne. Narodowa przypadłość czy naleciałości z dawnych czasów, kiedy to przywłaszczało się wszystko, co wpadło w ręce? Niestety, istnieją w tej dziedzinie rekordziści, których tupet i bezczelność potrafią zadziwić. Często też czas pracy wykorzystujemy na pisanie smsów, prywatne rozmowy czy przeglądanie internetowych witryn. Praca jest w pracy ostatnią rzeczą, na którą Polak ma ochotę. Wypada się chyba cieszyć, że mimo wszystko poza granicami naszego kraju cieszymy się jako pracownicy tak dużą renomą. Może kiedy ci solidni pracownicy powrócą do Polski, przeniosą na rodzimy grunt te godne pochwały nawyki.

Popularne

  • Całym życiem

    Telemarketer to takie stworzenie, które musi nam sprzedać swój produkt. Nie dziwne więc, że mówi ty…

  • Przez internet

    Telemarketer to takie stworzenie, które musi nam sprzedać swój produkt. Nie dziwne więc, że mówi ty…

Polecamy